Parafia św.Jakuba w Krzepicach
Myśli Proboszcza na trudny czas
sobota, 21 marca 2020 09:30

„Komunia św. duchowa”

Od rozpoczęcia epidemii zachęca się wiernych do pozostania w domu, do korzystania z Mszy św. transmitowanej przez różne środki przekazu i do przyjmowania Komunii św. duchowej. Na czym polega Komunia św. duchowa? Opiera się ona na pragnieniu wzbudzanym przez wiarę i miłość. Tak jak przyjmuje przyjaciel przyjaciela – sercem. To pozwala na zjednoczenie z Jezusem i Jego obecność w naszym wnętrzu. Nie jest to jednak komunia św. sakramentalna, w której przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Przy tej okazji warto podkreślić, że we Mszy św. słuchanej czy oglądanej należy uczestniczyć tzn. być obecnym fizycznie, myślami i sercem czyli tak jak byśmy byli w kościele. Zachęcam więc aby w najbliższą niedzielę jak najgłębiej spotkać się z Jezusem na Mszy św. w domu.

 
Myśli Proboszcza na trudny czas
piątek, 20 marca 2020 08:28

„Droga Krzyżowa”

Dzisiaj jest piątek, w którym rozważamy drogę krzyżową Jezusa – czas cierpienia Boga-Człowieka. Nasza trudna sytuacja, w której żyjemy to nasza krzyżowa droga – nasze cierpienie i umieranie. Trudno jest zrozumieć i przyjąć swoje życie i cierpienie bez Chrystusa. Dlatego potrzeba przyglądać się Jezusowi jak on przeżył swoją drogę cierpienia aby dobrze przeżyć naszą. Zachęcam więc do odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej w domu. Korzystać można bowiem z Internetu, tv, radio oraz książeczki do nabożeństwa. Przypatrujmy się Jezusowi ale także osobom obecnym na Jego krzyżowej drodze. Bądźmy na tej drodze myślami i sercem. I zaprośmy do naszej drogi krzyżowej Jezusa oraz Maryję aby owocem tych spotkań było zauważenie, ze inni też cierpią i potrzebują pomocy. Aby głównym moim słowem i gestem było miłosierdzie.

 
Myśli Proboszcza na trudny czas
środa, 18 marca 2020 07:37

18.03.2020

„Modlitwa”

W tym trudnym czasie epidemii warto zapytać o sprawy najważniejsze. Św. Ignacy Loyola napisał: „Człowiek stworzony jest aby Boga, Pana swojego, chwalił, czcił i służył Mu a przez to zbawił duszę swoją”. Aby to powołanie zrealizować potrzebna jest modlitwa czyli rozmowa z Bogiem, wzniesienie duszy do Boga, słuchanie Boga. Szczególną modlitwą jest Różaniec. Do niej wzywa Kościół, Maryja w swoich objawieniach i ja. Dlaczego? Ponieważ Różaniec to modlitwa biblijna; to słowa Pisma Świętego, to słowa Boga. Modlitwy „Ojcze nasz” nauczył nas Pan Jezus, a słowa „Zdrowaś Maryjo..” wypowiedział archanioł Gabriel przy Zwiastowaniu. Dlatego jest ona tak skuteczna i ma moc egzorcyzmu. Tajemnice Różańca to rozważanie życia Jezusa i Maryi, uczestniczenie w ich życiu. Dlatego zachęcam do modlitwy Różańcem o godz. 20.30 w łączności z całym Kościołem w Polsce i z nami kapłanami. Bowiem o tej godzinie modlimy się za was w kościele przed Najświętszym Sakramentem. A potem błogosławimy Nim wszystkich, „na cztery strony świata”.


 

 
Myśli Proboszcza na trudny czas
czwartek, 19 marca 2020 08:26

 

19.03.2020

„Medytacja”

Dzisiaj obchodzimy uroczystość ku czci św. Józefa - człowieka Bożego, męża Maryi, opiekuna Jezusa – Syna Bożego. Józef był człowiekiem słuchającym i rozważającym słowo Boże. Ewangelia nie zapisała ani jednego jego słowa. Ale był on człowiekiem, który wypełniał słowo Boga skierowane do niego. Każdy z nas powinien naśladować świętego Józefa w swojej codzienności aby w niej szukać i znajdować Boga i Jego wolę. I w ten sposób odnajdywać siebie i sens swojego życia. Dlatego tak ważne jest rozważanie czyli medytacja Słowa Bożego. Jak to realizować? Najpierw przeczytaj uważnie tekst Pisma Świętego, który będziesz rozważał. Następnie uświadom sobie Bożą obecność i zrób znak Krzyża. Poproś o łaskę aby wszystkie twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane na większą chwałę Bożą. Wyobraź sobie scenę, którą będziesz medytować i poproś o konkretny owoc medytacji. Następnie rozważ: co mówi tekst, jak to się odnosi do twojego życia i co chcesz z tym zrobić. Na koniec porozmawiaj z Jezusem tak jak z przyjacielem o tym co było dla ciebie ważne na modlitwie i odmów „Ojcze nasz”. Kiedy zaczniesz medytować słowo Boże to zobaczysz wiele spraw w innym świetle; otrzymasz dar pokoju serca,  a bliskość Boga będzie twoją radością.

 
UWAGA - cz.2
poniedziałek, 16 marca 2020 17:37

WYRAŻAMY SZACUNEK I PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM, KTÓRZY ODPOWIEDZIALNIE PODEJMUJĄ DECYZJE UCZESTNICZENIA (I CZASOWEGO NIEUCZESTNICZENIA)  W ŻYCIU PARAFII i MIASTA W WYMIARZE PUBLICZNYM!!!

W minioną niedzielę po raz pierwszy mieliśmy doświadczenie ograniczeń, jakie nakłada sytuacja zagrożenia epidemicznego. I podjęliśmy wyzwanie jakie "rzucił" nam wirus SARS-CoV-2. Wyhamowaliśmy w naszym codziennym pędzie współczesnego świata. Pozwala to spojrzeć uważniej i rozważniej na relacje, które spajają nasze rodziny i wspólnoty oraz grupy rówieśnicze. Oczywiście nie jest zapewne pośród nas tak, jak w anegdocie: " Już drugi dzień spędzam  w domu z rodziną. Zaczynamy się zaprzyjaźniać.Dowiedziałem się, że: syn w tym roku zdaje maturę; córka w ubiegłym roku wyszła za mąż; a żona zrobiła habilitację.... Fajni są."  Ten realny czas pełen wymagań, (nie sztucznego eksperymentu czy też wirtualnych marzeń o własnej wielkości), pozwala nam samym prawdziwie dostrzec jakimi cechami charakteru dysponujemy. Doświadczymy tego co w nas jest piękne, dobre, silne. I doświadczymy tego co słabe i nad czym warto popracować. Wykorzystujmy czas słabości ciała aby wykuwać moc ducha. Bo moc "w słabości się doskonali". Pierwszy krok uczyniliśmy mądry - nie narażamy się na niebezpieczeństwo. Tak jak Pan Jezus, który wiedząc, że chcieli go pojmać (i to kilkakrotnie) i aresztować podczas głoszenia Ewangelii - a Jego "godzina jeszcze nie nadeszła" - wycofywał się do innych miejscowości albo regionów ziemi Izraela; przechodził pośród tych, którzy chcieli Mu zaszkodzić lub przepływał na drugą stronę Genezaret. (Poczytaj Ewangelię i znajdź te miejsca!) Bowiem trzeba nauczyć się rozpoznać "własną godzinę" kiedy zostaniesz wezwany by narazić swoje życie np. służąc innym tak jak dzisiaj służba zdrowia i inne służby czuwające nad naszym bezpieczeństwem.

Prezbiterzy czyli kapłani w naszej Parafii, na czele z ks. Proboszczem, posługujemy według przyjętego harmonogramu Mszy św. Nawet jeśli kościół nie jest wypełniony  ludźmi. Ponieważ nie ma zakażeń w naszej okolicy prosimy, by przesadnie nie dopuszczać do swego serca lęku, który paraliżuje. W naszym kościele dość jest miejsca by w odpowiedniej odległości od siebie mogło być 20 czy nawet 40 osób i uczestniczyć w liturgii. Reagujmy adekwatnie do zagrożeń i możliwości. Podczas każdej Mszy św. można skorzystać z Sakr. Pokuty.

Pozostając w domach dajmy sobie czas na sen, ale także wykorzystajmy czas do nauki, refleksji, lektury i spokojnego poznawania tak wielu wymiarów rzeczywistości, które nam w zaśpieszeniu umykają.

Zachęcamy do korzystania z treści religijnych i rekolekcji wielkopostnych, które znaleźć możemy w Internecie. Oto kilka linków:

strona archidiecezji częstochowskiej:   https://archiczest.pl/

portal tygodnika NIEDZIELA:   https://www.niedziela.pl/ 

portal katolicki Wiara.pl i Gość Niedzielny:        https://www.wiara.pl/

konferencje biskupa Grzegorza Rysia:     https://biskup-rys.pl/nagrania

o. Adam Szustak ( pochodzi z "naszego" Myszkowa):    https://www.youtube.com/results?search_query=langusta+na+palmie 

portal jezuicki Deon:  https://deon.pl/

salezjański portal dla młodzieży Bosco: http://www.bosko.pl/

oraz bardzo dużo muzyki dla duszy na youtube np.: (i szczególnie polecamy) Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej; Mocni w Duchu oraz inni wykonawcy, których możemy znaleźć pod nazwą wykonawcy albo w playlistach wykonawców muzyki chrześcijańskiej.

Niech ten szczególny czas zdystansowania społecznego  zaowocuje wzajemną tęsknotą: pojedynczych osób do innych; rodzin do rodzin; ludzi do Kościoła i Sakramentów (i księży do ludzi) i... wszystkich do Pana Boga. Bo On za nami cały czas tęskni.

Zachowujmy wskazania opublikowane poniżej abyśmy wszyscy z radością spotkali się gdy minie "czas  trudny".

Z serca pozdrawiamy wszystkich i zapewniamy o codziennej wieczornej modlitwie rózańcowej o godz. 20.30 i błogosławieństwie "na cztery strony świata".

Ks. Proboszcz Sławomir, ks. Senior Szymon, ks. wikariusz Paweł, ks. rezydent Krzysztof

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 30